Aktualności

MPS International daje nadzieję pacjentom hospicjum

MPS International stale współpracuje z koszalińskim hospicjum. Jednym z efektów tej współpracy było utworzenie rok temu tzw. pola nadziei. To ogólnopolska inicjatywa, która ma wspierać działalność hospicjów.

Kampania „Pola nadziei” odbywa się zawsze wiosną. Wtedy wolontariusze wchodzą na ulice polskich miast, by zbierać datki na działalność hospicjów. Każdy donator otrzymuje w podziękowaniu żonkila, który został wyhodowany na „polu nadziei”. Jednak przygotowanie do kampanii rozpoczyna się już wczesną jesienią, kiedy to wolontariusze sadzą cebulki żonkili. MPS International w ramach działań społecznej odpowiedzialności biznesu włączył się w tę szczytną akcję, tworząc własne „pole nadziei”.

– W ubiegłym roku nasi pracownicy wraz z wolontariuszami z Hospicjum im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Koszalinie zasadzili 200 cebulek żonkili. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że wiosenna akcja zbiórki pieniędzy będzie musiała odbyć się tylko wirtualnie – mówi Tomasz Tołwiński, wiceprezes MPS International. – Jednak i z tym sobie poradziliśmy. Z inicjatywy naszych pracowników, przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy wewnątrz MPS, a w zamian każdy darczyńca otrzymał mały bukiet żonkili. Dzięki temu na konto hospicjum trafiło od nas kilkaset złotych.

Przy okazji ubiegłorocznej akcji prezes MPS International Wanda Stypułkowska zadeklarowała chęć powiększenia „pola nadziei” przy siedzibie firmy. Przedsiębiorstwo sfinansowało zakup kolejnych 200 cebulek. Ze względu na bezpieczeństwo nastoletnich wolontariuszy, tym razem w sadzeniu wzięli udział tylko pracownicy MPS – w ramach wolontariatu pracowniczego.

– Osoby zatrudnione w MPS chętnie angażują się w różnego rodzaju inicjatywy. Często są one ich pomysłem – tak, jak to było w przypadku „pola nadziei” – mówi Tomasz Tołwiński. – Poza tym to nie pierwszy raz, kiedy współpracujemy z Hospicjum im. św. M. M. Kolbego w Koszalinie. Jeśli tylko zachodzi taka potrzeba, przekazujemy placówce kosmetyki i środki czystości. W tym roku było to łącznie kilkaset litrów płynu do dezynfekcji rąk, mydeł, szamponów, żeli do higieny intymnej oraz profesjonalnych środków czystości z naszej serii ProLine.

– Dla nas każda pomoc jest ważna i cieszymy się, że są firmy, które z nami współpracują. Dziękuję państwu za zaangażowanie na rzecz terminalnie chorych – mówi Teresa Kryszofiak, koordynatorka wolontariatu w koszalińskim hospicjum. – Stale też poszukujemy wolontariuszy. Opieka nad chorymi jest trudna, dlatego nie każdy nadaje się do takiej pracy. Ale wolontariusze mogą robić wiele innych rzeczy, na przykład brać udział w akcji „Pola nadziei”.

Nie wiadomo, czy wiosną 2021 roku uda się przeprowadzić kwestę w ramach akcji „Pola nadziei”. Wszystko zależy od tego, jak będzie rozwijać się sytuacja epidemiczna w Polsce.

– Jeśli wolontariusze hospicjum nie wykorzystają żonkili, które zakwitną na naszym „polu nadziei” – z pewnością my to zrobimy i znów przeprowadzimy zbiórkę wśród naszych pracowników – deklaruje Tomasz Tołwiński.

„Pole nadziei” przy MPS International zyskało też wyjątkową oprawę. Wokół zasadzone zostały drzewa i krzewy. Tym samym przed siedzibą firmy powstał urokliwy, zielony zakątek, który nie tylko cieszy oko, ale też z pewnością spodoba się owadom – na przykład pszczołom z Pasieki MPS.

MPS International w ramach swoich działań CSR wpiera stałe także dwie inne organizacje – lokalną Fundację „Zdążyć z miłością”, pomagającą samotnym matkom, między innymi prowadząc mieszkania chronione, oraz ogólnopolską Fundację „Piękniejsze Życie”, która wpiera kobiety zmagające się z nowotworami.