Aktualności

Pasieka MPS powiększyła się sześciokrotnie!

Pasieka MPS świętuje swoje pierwsze urodziny. Dokładnie rok temu na terenie MPS International, producenta kosmetyków, opakowań i środków czystości, otwarto pierwszą w Koszalinie pasiekę na terenie prywatnego zakładu przemysłowego. Po roku śmiało można stwierdzić, że pszczołom jest tu bardzo dobrze!

Pasieka MPS prowadzona jest we współpracy z firmą „Hawran. Pasieka z pasją”. W 2019 roku zlokalizowano to 10 uli. Dziś jest ich aż… 60!

– Miasto jest bardzo dobrym miejscem do życia dla pszczół, ponieważ pełne jest rozmaitych roślin, które kwitną i owocują od wiosny do jesieni. Tam, gdzie na dużym obszarze uprawia się tylko jeden gatunek rośliny, pszczoły nie mają co jeść, ponieważ karmią się nektarem, który rośliny produkują wyłącznie w porze kwitnienia – tłumaczy Piotr Hawran z „Pasieki z pasją”. – Ponadto w mieście używa się o wiele mniej środków owadobójczych niż na polach uprawnych, co oznacza, że pszczoły są zdrowsze, a ich miód – smaczniejszy.

– Cieszymy się, że pszczołom dobrze się u nas mieszka – mówi Tomasz Tołwiński, wiceprezes MPS International. – Prowadząc biznes społecznie odpowiedzialny, dużą wagę przykładamy do ochrony środowiska. Wdrożyliśmy system segregacji odpadów, wybudowaliśmy własną podoczyszczalnię ścieków, korzystamy z naturalnych składników, pochodzących z certyfikowanych upraw, niezagrażających zwierzętom i ludziom, w produkcji opakowań stosujemy obieg zamknięty, wdrożyliśmy technologię ograniczającą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Wsparcie pszczół, którym żyje się coraz trudniej, choćby ze względu na fakt, że w rolnictwie używane są agresywne środki biobójcze, było dla nas naturalnym krokiem.

Z okazji pierwszej rocznicy powstania Pasieki MPS, odbyło się spotkanie dla seniorów z koszalińskiego klubu osiedlowego „Przylesie” na temat zdrowotnych walorów miodu. Różne gatunki i ich właściwości omówił Piotr Hawran, doświadczony pszczelarz, drugi właściciel „Pasieki z pasją”, który pasiekę otrzymał od swojego wuja, a kilka lat temu przekazał firmę synowi, Pawłowi. Seniorzy mogli też zwiedzić pasiekę i zajrzeć do miejsc, które na co dzień nie są dostępne.

– Seniorzy z pewnością skorzystają ze zdobytej tu wiedzy. Każdy z nich zmaga się z różnymi chorobami i okazuje się, że przy wielu schorzeniach można próbować sobie pomóc odpowiednio dobranym miodem – mówi Marek Sawicki, instruktor z klubu „Przylesie”.

– Nasze działania w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu zostały dostrzeżone przez Fundację Biznes Innowacje Networking, działającą przy Uniwersytecie Szczecińskim. W  środę, 7 października, odebraliśmy tam nagrodę w plebiscycie „Równa Firma” na najbardziej odpowiedzialną społecznie firmę z województwa zachodniopomorskiego – dodaje Tomasz Tołwiński. – Pasieka MPS jest jednym z elementów naszej strategii CSR. I dziś już wiemy, że inne firmy zaczynają myśleć o tym, by iść w nasze ślady. To też nas bardzo cieszy.