Zrównoważony biznes MPS International

Myśląc o sukcesie biznesowym, w MPS International zawsze stawiamy na zrównoważony rozwój ze świadomością naszego wpływu na otoczenie. Działamy odpowiedzialnie, etycznie i z poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Analizujemy obszary naszej działalności w celu minimalizowania jej skutków oraz poszukiwania i wdrażania nowych rozwiązań oraz możliwości, uwzględniając przy tym interesy naszych pracowników, lokalnego społeczeństwa oraz innych grup interesariuszy. W relacjach z klientami, dostawcami oraz pracownikami stawiamy na uczciwość i przejrzystość. Nasz biznes opiera się na stałych wartościach: zaufaniu, sukcesie, współpracy, wiedzy, samokontroli i kreatywności.

Na bazie wartości wyznawanych przez MPS International określiliśmy filary zrównoważonego biznesu:

  • środowisko – równoważenie rozwoju firmy z jej wpływem na środowisko naturalne
  • organizacja – tworzenie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, bezwzględne poszanowanie praw człowieka oraz stwarzanie możliwości rozwoju pracownikom
  • społeczeństwo – szerzenie postaw etycznych wśród naszych partnerów biznesowych i społecznych.

Nasza firma w swojej Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Biznesu określa zgodność przyjętej Polityki Społecznej Odpowiedzialności z uniwersalnymi wymogami standardu etycznego ETI Base Code.

Działania na rzecz ochrony środowiska

Tworząc i wzmacniając relacje wewnętrzne oraz zewnętrzne działamy na podstawie normy jakości ISO 9001 oraz normy ISO 14001:2015 (wdrożonej w MPS International w 1996 r.), zawierających zasady zarządzania środowiskiem.

W celu dbałości o środowisko naturalne jako całość, przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym oraz wychodzeniu naprzeciw oczekiwaniom interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych, MPS International będzie dążyć do wdrożenia maksymalnej gospodarki cyrkularnej, zwanej inaczej gospodarką obiegu zamkniętego, minimalizując w ten sposób jej zewnętrzne oddziaływanie środowiskowe.

W MPS International działamy w oparciu o Strategię środowiskową na lata 2024-2027. Wytycza ona główne kierunki oraz dążenia naszej organizacji, w której – zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju – rozwój organizacji jest tożsamy z minimalizacją oddziaływania środowiskowego.

Jesteśmy świadomi tego, że minimalizacja wpływu na środowisko oraz na klimat jest koniecznością i daje wymierne korzyści, a jednocześnie zobowiązaniem dla obecnych i przyszłych pokoleń. Dlatego po przeglądzie systemu środowiskowego obowiązującego w naszych strukturach, opracowaliśmy cały pakiet działań, pozwalających na zmniejszenie wpływu naszej organizacji na otaczający nas świat w ramach istniejących zasobów i możliwości.

Jednocześnie należy stwierdzić, że nie jest to zamknięty katalog działań. Postęp technologiczny, którego jesteśmy świadkami, sprawia, że ciągle otwierają się lub mogą się otworzyć nowe kierunki rozwoju, które będą wymagać analizy możliwości ich wdrożenia. Dlatego bardzo istotną rzeczą jest śledzenie nowych trendów, nowości oraz możliwości ochrony środowiska przed nadmiernym zanieczyszczaniem, dalszy rozwój już wdrożonych regulacji oraz metod zapobiegania degradacji w środowisku, co będzie skutkowało odwróceniem obecnego trendu stałego ocieplania się klimatu.

Działania w zakresie spraw społecznych

W oparciu o nasze wartości, filary biznesu oraz przyjęte polityki i kodeksy MPS International, określiliśmy główne cele CSR do zrealizowania w latach 2024-2027. Są to:

W odniesieniu do interesariuszy zewnętrznych:

  • Utrzymanie i ciągłe doskonalenie Zintegrowanego systemu zarządzania, obejmującego: ISO 9001, ISO 14001, ISO 22716 (GMP), ISO 13485, wymogi SMETA, Ecocert, Cosmos, IFH HPC oraz RSPO, m.in. poprzez realizowanie regularnych audytów wewnętrznych
  • Działania charytatywne
  • Komunikacja zewnętrzna
  • Kształtowanie postaw etycznych wśród dostawców
  • Promocja ochrony środowiska
  • Promocja oraz współfinansowanie działań z zakresu edukacji, sportu, kultury i sztuki, w tym prowadzenie na terenie firmy własnej galerii sztuki, otwartej dla artystów lokalnych i spoza środowiska lokalnego, dostępnej dla wszystkich osób zainteresowanych sztuką.

W odniesieniu do interesariuszy wewnętrznych:

  • Rozwój pracowników
  • Komunikacja wewnętrzna
  • Promocja zdrowego stylu życia, sportu, badań profilaktycznych
  • Promocja kultury i sztuki
  • Wolontariat pracowniczy
  • Kształtowanie postaw etycznych wśród pracowników.

Działania w zakresie ładu korporacyjnego

Tworząc i wzmacniając relacje wewnętrzne oraz zewnętrzne działamy na podstawie Kodeksu Etyki MPS International.

W celu potwierdzenia zobowiązania naszej firmy do przestrzegania norm etycznych oraz wyraźnego zakomunikowania wszystkim dostawcom naszych oczekiwań w zakresie etycznego postępowania w relacjach biznesowych z MPS International funkcjonuje Kodeks Postępowania Dostawców.

Dostawcy MPS są zobowiązani do podjęcia właściwych kroków w celu zapewnienia, że Kodeks Postępowania Dostawców firmy MPS International będzie znany w ich organizacjach, udostępniony pracownikom oraz zewnętrznym partnerom w ich łańcuchu wartości.

Więcej

Zapoznaj się z naszym zrównoważonym podejściem

Środowisko

Dbanie o przyszłość kolejnych pokoleń poprzez zrównoważony rozwój firmy minimalizujący negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Firma

Doskonalenie kompetencji pracowników z uwzględnieniem ich ambicji i potencjału, z poszanowaniem praw człowieka oraz dbałością o bezpieczeństwo pracy.

Społeczeństwo

Kształtowanie postaw etycznych wśród naszych partnerów biznesowych i społecznych.

Nagrody CSR

Mecenas Kultury dla MPS International w ramach Nagród Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury

2022

I miejsce w konkursie Przedsiębiorca Roku Pomorza Zachodniego 2021 w kategorii Społeczna odpowiedzialność biznesu, zorganizowanym przez Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie

Tytuł Człowieka Roku 2021 dla Wandy Stypułkowskiej przyznany przez redakcję „Głosu Koszalińskiego” za działalność charytatywną

Główna nagroda w konkursie „Równa Firma 2021”, organizowanym przez Fundację Biznes Innowacje Networking działającą przy Uniwersytecie Szczecińskim

Tytuł Mecenas Kultury dla Wandy Stypułkowskiej w ramach Nagród Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury

2021

Tytuł Manager Roku dla Wandy Stypułkowskiej w ramach konkursu Pracodawca Roku Pomorza 2020

I miejsce w konkursie Pracodawca Roku Pomorza 2020 w kategorii „Społeczna odpowiedzialność biznesu”

Wyróżnienie w konkursie Równa Firma 2020 za działania w sferze CSR

2020

Laur Made in Koszalin 2019 w kategorii Styl życia i inspiracje za Pasiekę MPS

I miejsce w konkursie Pracodawca Roku Pomorza 2019 w kategorii „Społeczna odpowiedzialność biznesu”

2019

Koszaliński Orzeł 2017 w dziedzinie Gospodarka

Wyróżnienie w konkursie Pracodawca Roku Pomorza 2017 w kategorii społeczna odpowiedzialność biznesu

Wyróżnienie w konkursie Pracodawca Roku Pomorza 2017 w kategorii duże przedsiębiorstwo

2017

Laur Made in Koszalin 2016 w kategorii Biznes – produkty znane w kraju i na świecie

Wyróżnienie Made in Koszalin 2016 w kategorii Biznes – firma z dorobkiem 5 lat i więcej prowadzonej działalności

2016

Certyfikat Społecznej Odpowiedzialności Biznesu 2015

Polymer Prosperity 2015 – laureat nagrody dla najlepszych przetwórców tworzyw

Certyfikat Polskiego Towarzystwa Ratownictwa Medycznego i SYMULMED 2015 (wg wytycznych European Resuscitation Council 2010)

2015

Etyczna firma 2014

Zachodniopomorski Lider Ekologii 2014

2014

Koszaliński Denar 2013 w kategorii przedsiębiorstwo duże

2013

Przejrzysta Firma 2008

2008

Wyróżnienie w rankingu Wehikuły Czasu 2007

2007

Panteon Polskiej Ekologii 2004

2004