Prezes MPS International Wanda Stypułkowska otrzymała od prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego tytuł Mecenasa Kultury 2020. Wyróżnienie zostało przyznane w ramach Nagrody Prezydenta Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Nagrody co roku były wręczane podczas Gali Koszalińskiej Kultury. W tym roku, z przyczyn oczywistych, jest inaczej – prezydent opublikował listę laureatów, których wcześniej zaopiniowała i oceniła kapituła, w skład której weszli przedstawiciele Rady Miejskiej, Rady Kultury przy Prezydencie Miasta i Urzędu Miejskiego. Rozpatrzono 40 wniosków i zdecydowano o przyznaniu 22 nagród.

Wandę Stypułkowską do nagrody zgłosiła Wiesława Kurowska, prezes koszalińskiego oddziału Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej.

– Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia! – komentuje na gorąco pani prezes. – Choć nie jestem specjalistką od sztuki, zawsze lubiłam obcować z ładnymi przedmiotami i dobrą muzyką. Dlatego uznałam, że wykorzystam możliwości, jakie daje mi kierowanie dużą firmą z branży kosmetycznej i opakowaniowej, do promowania artystów i ich twórczości.

Długa lista zasług

Wanda Stypułkowska w MPS International w 2016 roku stworzyła Galerię MPS – otwartą na uzdolnionych artystycznie pracowników, lokalnych twórców oraz artystów znanych w Polsce. Odbyło się tam dotąd 18 wernisaży, podczas których prezentowane były: malarstwo, rzeźba, fotografia i grafika. W planie jest także wernisaż satyrycznych komiksów.

Dzięki Galerii MPS ze sztuką obcują nie tylko odwiedzający to miejsce goście, klienci i kontrahenci, ale przede wszystkim 350 pracowników, którzy każdego dnia przechodzą przez galerię w drodze do pracy. Ma to ogromne znaczenie w dziedzinie upowszechniania tzw. kultury wyższej, która wielu osobom może wydawać się ekskluzywna, elitarna i niedostępna.

– W czasie pandemii Galeria MPS nie zaprzestała działalności – przenieśliśmy ją do Internetu – mówi Wanda Stypułkowska. – Dzięki temu szeroka publiczność mogła zobaczyć wystawę zdjęć autorstwa Lucy, koszalińskiej wokalistki, malarki i fotografki oraz ekspozycję fotografii Roberta Nawrockiego, koszalińskiego podróżnika. Wernisaże odbyły się na żywo, dzięki czemu oglądający on-line mogli w czasie rzeczywistym porozmawiać z artystami, zadać im pytania lub skomentować wystawę.

MPS International był też sponsorem koncertu duetu Lucy&Tom. Wydarzenie to również odbyło się on-line, na żywo. Tym sposobem szeroka widownia mogła nieodpłatnie wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym, którego zorganizowanie w sali koncertowej w tamtym czasie nie było możliwe.

– Dajemy także możliwość pokazania swoich talentów przez naszych pracowników. Naszą najnowszą inicjatywą jest stworzenie przy laboratorium technologicznym wystawy zdjęć, prezentujących surowce używane do produkcji kosmetyków widziane pod mikroskopem. Autorem prac jest jeden z naszych technologów – dodaje pani prezes.

Za zgodą Wandy Stypułkowskiej, w 2020 roku MPS International nawiązał współpracę z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koszalinie, które prowadzi kwalifikacyjny kurs zawodowy „Rejestracja, obróbka i przetwarzanie obrazu”. Zdjęcia słuchaczy, przedstawiające w artystycznym ujęciu produkty z firmy zdobią ściany biura zarządu.

Na początku ubiegłego roku w MPS International zainicjowana została akcja bookcrossingu, która cieszy się dużą popularnością wśród pracowników. Inicjatywa była też promowana w mediach społecznościowych firmy – chętni pracownicy polecali ich ulubione książki.

Zawodowo i prywatnie

Wanda Stypułkowska z Koszalinem związana jest od najmłodszych lat. Tu kończyła szkołę średnią (II Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Broniewskiego), tu też powróciła po studiach na Politechnice Warszawskiej. Przez wiele lat pracowała w koszalińskim Kazelu. Z branżą kosmetyczną i jednocześnie z MPS International związana od 1 marca 1993 roku. Funkcję prezesa objęła w 2006 roku.

Firma stale się rozwija, każdego roku zwiększając zatrudnienie (dziś to ponad 350 osób) i zdobywając coraz to nowe rynki. Jakość obsługi i zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa w procesie produkcji doceniają właściciele marek kosmetycznych z Polski i Europy, między innymi ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, krajów Beneluksu i Niemiec. Śmiało można stwierdzić, że kosmetyki produkowane w firmie kierowanej przez Wandę Stypułkowską znajdują się w łazienkach większości z nas.

Wanda Stypułkowska była przewodniczącą Rady Nadzorczej Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, a od 2017 roku pełni funkcję prezesa tej organizacji. W 2019 roku została powołana w skład Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, gdzie jest jednym z dwojga reprezentantów polskiej branży kosmetycznej. MPS International jest firmą zrzeszoną m.in. w Północnej Izbie Gospodarczej oraz w Zachodniopomorskim Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Prywatnie pani prezes jest również miłośniczką i kolekcjonerką sztuki. W swoim domu ma prace m.in. Krzysztofa Rećko Rapsy, Witolda Michonia, Romualda Wiśniewskiego czy Dominiki Hofman.

Nagroda Prezydenta Miasta

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński przyznaje nagrody w dziedzinie kultury dzieciom i dorosłym. W kategorii Mecenas Kultury 2020, oprócz Wandy Stypułkowskiej, nagrodzona została Adrianna Angelard z Hotelu Bursztynowy Pałac za sponsorowanie działań Stowarzyszenia Teatr Propozycji „Dialog” im. Henryki Rodkiewicz w Koszalinie.