To wydarzenie wstrząsnęło nie tylko Koszalinem, ale całą Polską. W nocy z 4 na 5 czerwca w wieżowcu przy ul. Starzyńskiego wybuchł pożar, który doszczętnie strawił jedno mieszkanie, ale poszkodowani są praktycznie wszyscy mieszkańcy jednej z klatek. Jedna osoba zmarła. Z pomocą w usuwaniu skutków pożaru rusza MPS International.

 

Przed mieszkańcami klatki, w której wybuchł pożar, długie sprzątanie i remontowanie lokali. Choć ogień wybuchł na trzecim piętrze, sadza kompletnie przykryła ściany i meble w mieszkaniach niemal do 10. piętra. Lokale, znajdujące się poniżej zarzewia ognia, są zalane. Część osób zatrzymała się u rodziny i znajomych; pozostali – 13 rodzin – przebywają w Bursie Międzyszkolnej.

– Bardzo poruszyła nas tragedia, do jakiej doszło przy ul. Starzyńskiego. Jako firma, która od blisko 30 lat działa w Koszalinie, czujemy się w obowiązku pomóc poszkodowanym – mówi Wanda Stypułkowska, prezes MPS International. – Deklarujemy przekazanie mieszkańcom kosmetyków i środków czystości, które choć trochę pomogą w uporaniu się ze skutkami żywiołu.

Ta deklaracja padła na facebookowym profilu MPS jeszcze w weekend, gdy mieszkańcy Koszalina spontanicznie zaczęli organizować pomoc – w formie rzeczowej lub pieniężnej.

– Przekazujemy poszkodowanym koncentraty płynów do czyszczenia silnie zabrudzonych powierzchni z naszej oferty profesjonalnych środków czystości. Dodatkowo przekazujemy silnie skoncentrowany płyn do naczyń i duży transport żeli pod prysznic – wylicza Tomasz Tołwiński, wiceprezes MPS International.

Do pogorzelców trafiły 84 litry preparatu FP2. To profesjonalny, skoncentrowany preparat do mycia powierzchni silnie zabrudzonych nierozpuszczalnymi w wodzie zabrudzeniami, m.in. tłuszczem, smarami czy sadzą. Poszkodowani otrzymali także taką samą ilość produktu PRO-Line Eraser – niskopieniącego płynu o podwyższonych właściwościach rozpuszczających, przeznaczonego do mycia powierzchni silnie zabrudzonych. Preparat skutecznie usuwa ślady z gumy oraz zabrudzenia pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i syntetycznego: tłuszcze, smary, sadze, pozostałości rozpuszczalników. Można nim czyścić powierzchnie takie, jak: laminaty, glazura, lastrico, szkło, części maszyn i urządzeń wykonane z metali i stali nierdzewnej. MPS International przekazał także 60 litrów koncentratu płynu do naczyń Feja, który myje i rozpuszcza tłuszcz, nadając mytym powierzchniom po wyschnięciu połysk, bez konieczności ich wycierania i – co ważne – jest łagodny dla skóry rąk. Poszkodowani dostali także całą paletę opakowań żeli pod prysznic – łącznie ok. 200 litrów.

– Nasi pracownicy już nie raz pokazali, że mają wielkie serca, dlatego i tym razem zrodził się pomysł zorganizowania zbiórki ubrań, pościeli i innych darów. Jednak z informacji, jakie otrzymaliśmy z koszalińskiego ratusza, wynika, że te potrzeby są zaspokojone i nie ma konieczności organizowania takich darów – dodaje Marcin Napierała, szef promocji MPS. – Wiemy natomiast, że kilkoro naszych pracowników indywidualnie zaangażowało się w pomoc i przekazało ubrania, pościel i ręczniki.

Do akcji pomocy włączyła się jedna z koszalińskich firm transportowych, która nieodpłatnie przewiozła palety z chemią profesjonalną i kosmetykami z magazynu MPS do Bursy Międzyszkolnej. W sumie do poszkodowanych w pożarze trafiło ok. 430 litrów wyrobów.