W piątek, 26 lipca, w Galerii MPS odbył się kolejny wernisaż. Tym razem malarstwo abstrakcyjne zaprezentował Jan Andrzej Walasek, artysta z Działdowa.

– Bardzo się cieszę z zaproszenia do Koszalina – mówił Jan Andrzej Walasek. – Doceniam fakt, że są firmy i ich szefowie, którzy dostrzegają, że nie tylko pieniądze, wyniki i produkcja są ważne. Ważne jest też promowanie sztuki. Dzięki państwa działalności osoby, które na co dzień nie odwiedzają galerii, mają okazję obcować z twórczością utalentowanych polskich artystów.

Artysta wszechstronny

Jan Andrzej Walasek od lat szkolnych rysował i malował, by z czasem sztuka stała się jego pasją. Poszukiwał form rozwoju plastycznego poprzez udział w grupach twórczych i działaniach artystycznych. Był współtwórcą Pracowni Malarstwa MŁYN w Działdowie. Ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i magisterskie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W 2011 roku otrzymał medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W swojej twórczości podejmuje różne tematy, głównie inspirowane naturą, ale też odwołuje się do twórczości wielkich mistrzów.

Na wystawie w MPS International Jan Andrzej Walasek zaprezentował malarstwo abstrakcyjne. Osiemnaście prac ozdobiło i wypełniło kolorami wnętrza firmy. Pierwsze próby tego rodzaju malarstwa Jan Andrzej Walasek podjął w połowie lat 90. ub. w. Początkowo były to rysunki, w których artysta poszukiwał form, znaków i układów kompozycyjnych.

– Chcę, by te obrazy miały moc i siłę działania, dlatego stosuję ekspresyjne formy, zróżnicowane faktury i mocne kolory w kontrastowych zestawieniach – tłumaczy autor.

CSR jedną z wartości

– Prowadzenie galerii to wyraz naszego zaangażowania w społeczną odpowiedzialność biznesu – mówi Wanda Stypułkowska, prezes MPS International. – Chcemy być kojarzeni nie tylko jako usługodawca, producent i pracodawca. Uważamy, że jesteśmy także coś winni lokalnej społeczności, dlatego dajemy jej możliwość obcowania ze wspaniałą sztuką.

Ekspozycja Jana Andrzeja Walaska będzie prezentowana na parterze budynku MPS International do końca września.